Ljungby 90 år - En berättarkavalkad
Tisdag 10 november 18:30
Det är oss ett stort nöje att denna afton få presentera en rad kända och okända personligheter som på olika sätt har präglat och byggt upp vårt fina Ljungby.
Planeringen pågår som bäst, och en sak är klar att du kommer få träffa ett gäng sköna personer som intar Grands stora scen i Ljungby. Dessa gestaltas av kända berättare som Bengt Göran Söderlind, Agneta Json Granemalm, Eva Andersson, Jakob Elofsson, Krister och Anna-Lena Ljungberg, musiker Bo-Lennart Jonasson, Claes Ekegren, Björn Landström och sång Matilda Stjernkvist, med flera.
Denna programkväll är också en del av Kulturarvsdagarna 2026.
Arrangör är samverkansgruppen för kulturarvsmuseerna i Ljungby; Arkivhuset, Ljungby Museum, Begravningsmuseet, Ljungbergmuseet och Sagobygden. Med stöd av Ljungby Kommun
Bild: Arkivhuset Ljungby – Tomas Olssons samling
Plats: Kulturhuset Grand, Ljungby
Datum: tisdag 10 november 18:30 - ca 21:00
Pris:
Ordinarie: 150 kr
Ungdom upp till 18 år: 75 kr
Fri sittning, onumrerade platser.
|
Biljetten skickas både som SMS-biljett och via e-post som en utskrivbar biljett.
Biljetten skickas efter registrerad betalning.
Biljettköp steg 2 "Kontroll"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer.
|
Försäljningen är öppen till 2026-11-10 18:30, med reservation för slutförsäljning och ändring av försäljningstiden.
Vid betalning med kort sker det via en säker betaltjänst där varken Biljettkiosken eller arrangören får del av dina känsliga kortuppgifter.
Biljettköp steg 2 "Godkänn och betala"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer innan du slutför beställningen.
Fyll i information dit orderbekräftelse kommer att skickas.
Skickar...
|
|