Föreläsning: Mary och Maggie Stephens
Tisdag 21 april 18:00
En verklig kvinna. En verklig dam. Mary och Maggie Stephens från Huseby bruk
Malin Lennartsson, docent i historia vid Linnéuniversitetet, skildrar utifrån sin nyutkomna bok de yngre systrarna Stephens liv. Genom framför allt ett rikt brevmaterial berättas om deras uppväxt på Huseby, kärleksrelationer, kriser och sjukdomar och om deras liv som godsägarinnor på sina gårdar vid Åsnen, Torne och Ålshult, allt medan samhället omkring dem förändras och sent 1800-tal blir 1900-tal.
Vid tre tillfällen i vår bjuder vi in till föreläsningar på olika tema kring Husebys spännande historia! Samtidigt vill vi ta del av de historier och minnen du har om Huseby. I pausen bjuder vi på fika och då vill höra dina Huseby-historier, som en del av vår medborgarforskning. Passar det dig bättre får du gärna skriva ner dina minnen och lämna till oss. Vi söker berättelser, föremål, bilder och dokumentation som ger olika perspektiv på Huseby bruks historia. Vilka människor hade relationer till Huseby? Hur såg livet kring bruket ut? Allt är intressant – från vardag till fest. Delar av materialet kommer att ingå i en ny utställning om brukets historia
Plats: Huseby Bruk, Grimslöv
Datum: tisdag 21 april 18:00
Pris: 50 kr
|
Biljetten skickas både som SMS-biljett och via e-post som en utskrivbar biljett.
Biljetten skickas efter registrerad betalning.
Biljettköp steg 2 "Kontroll"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer.
|
Försäljningen är öppen till 2026-04-18 17:00, med reservation för slutförsäljning och ändring av försäljningstiden.
Vid betalning med kort sker det via en säker betaltjänst där varken Biljettkiosken eller arrangören får del av dina känsliga kortuppgifter.
Biljettköp steg 2 "Godkänn och betala"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer innan du slutför beställningen.
Fyll i information dit orderbekräftelse kommer att skickas.
Skickar...
|
|