Studieresa: Visual City och Digitala Tvillingar – en inspirationsdag i Norrköping
Tisdag 24 mars 07:00-19:10
Följ med på en heldag där Visual Sweden presenterar resultat och erfarenheter från projektet Visual City, ett nationellt initiativ som har stöttat fem svenska kommuner i att komma igång med arbetet kring digitala tvillingar.
Under dagen får du ta del av:
📌Hur kommuner kan kartlägga behov, kompetenser och verktyg för arbete med digitala tvillingar
📌Exempel på arbetsflöden för att skapa och annotera 3D‑modeller baserade på GIS‑data
📌Visuella demoexempel som kombinerar flygbilder, AI‑baserad objektidentifiering och verktyg som Unreal Engine
📌Visualiseringar berikade med data inom demografi, stadsutveckling och kollektivtrafik
📌Erfarenheter särskilt relevanta för GIS‑, digitaliserings- och samhällsbyggnadsavdelningar
Praktisk information
Resan utgår från Växjö kl. 07.00 med hemkomst cirka kl. 19.00. Beroende på antal deltagare sker resan med tåg eller bokad buss.
Deltagandet är kostnadsfritt då biljetterna finansieras av utvecklingsprojektet DigIT Hub. Detta innebär att du behöver underteckna ett intyg om mottagande av stadsstöd (de minimis).
💡 Deltagande är kostnadsfritt, men kräver signering av ett intyg om försumbart stöd (De minimis), då initiativet finansieras av EU.
🔗 Läs mer om Visualiseringscenter C här: www.visualiseringscenter.se
Vi ser fram emot en spännande dag tillsammans!
För frågor, vänligen kontakta:
Ingela Stewén, ingela.stewen@vaxjo.se
Plats: Visualiseringscenter C, Norrköping
Datum: tisdag 24 mars 07:00-19:10
Pris: 0 kr + serviceavgift
|
Varje biljett skickas till angivet mobilnummer. Biljetten skickas efter registrerad betalning, eller efter bokning om eventet är kostnadsfritt.
Är du osäker på om du kanske redan har anmält dig? Hör av dig till Växjö Linnaeus Science Park på sciencepark@vaxjo.se eller 0470-72 33 00 innan du gör en ny bokning, så att du inte blir dubbelbokad.
Bokning steg 2 "Kontroll"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer.
|
Kiosken och bokningen för det här eventet stänger 2026-03-22 22:00 eller när platserna tar slut.
Bokning steg 2 "Godkänn och boka"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer innan du slutför bokningen.
Fyll i information dit bokningsbekräftelse kommer att skickas.
Skickar...
|
|