AI-lunch i Älmhult
Torsdag 8 oktober 11:20-13:30
Anmälan avslutad
Eventet har redan ägt rum...
Under hösten välkomnar vi företag, organisationer och offentliga aktörer på flera orter runt om i Kronoberg till lunchevents där vi tillsammans utforskar AI i praktiken.
Innehållet varierar mellan orterna, men gemensamt för alla stopp är fokus på konkret affärsnytta och lärdomar från verksamheter som redan kommit igång med AI. Dessutom sätter vi av tid för dialog och erfarenhetsutbyte deltagarna emellan.
Träffarna är öppna för alla verksamheter i Kronoberg och kräver inget partnerskap i AI Sweden.
Älmhult | 8 oktober 2026
Dagens ämne: "Egenutvecklade kapoptimeraren minskar spillet med 99,8%"
Tillsammans med Peter Hedlund från AB Hyllteknik utforskar vi AI i praktiken genom ett konkret verksamhetscase. Med utgångspunkt i arbetet bakom en egenutvecklad kapoptimerare får vi ta del av erfarenheter kring hur AI kan användas för att minimera spill, effektivisera verksamheten och skapa mätbara resultat.
Program
11.20 | Registrering och ankomst
11.30-12.00 | Lunch och nätverkande
12.00-12.10 | Dagens ämne: "Egenutvecklade kapoptimeraren minskar spillet med 99,8%"
12.10-12.30 | Gruppsamtal och erfarenhetsutbyte
12.30-12.45 | Paneldiskussion
12.45-13.00 | Gemensam sammanfattning
13.00-13.30 | Fika, mingel och nätverkande
Höstens lunchevent i Kronoberg är en del av projektet "Ökad nationell samverkan för accelererad användning av AI i alla branscher", som medfinansieras av den Europeiska regionala utvecklingsfonden genom Tillväxtverket och genomförs av AI Sweden tillsammans med Växjö Linnaeus Science Park.
Plats: IKEA Museum, Älmhult
Datum: torsdag 8 oktober 11:20-13:30
Pris: 0 kr + serviceavgift
|
Varje biljett skickas till angivet mobilnummer. Biljetten skickas efter registrerad betalning, eller efter bokning om eventet är kostnadsfritt.
Är du osäker på om du kanske redan har anmält dig? Hör av dig till Växjö Linnaeus Science Park på sciencepark@vaxjo.se eller 0470-72 33 00 innan du gör en ny bokning, så att du inte blir dubbelbokad.
Bokning steg 2 "Kontroll"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer.
|
Kiosken och bokningen för det här eventet stänger 2026-10-07 16:50 eller när platserna tar slut.
Bokning steg 2 "Godkänn och boka"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer innan du slutför bokningen.
Fyll i information dit bokningsbekräftelse kommer att skickas.
Skickar...
|
|