En kväll om rättvisa
Måndag 6 oktober 19:00
Förköpet stängt
Eventet har redan ägt rum...
Fyra forskare benar ut förutsättningar och utmaningar för rättvisan. Det handlar om rättvisa straff, resursfördelning och fred, men också om censur, och den möjligen eviga frågan om världen trots alla problem ändå i det långa perspektivet blir lite rättvisare.
Program
19.00 Inledning
19.05 Israel, Palestina och den rättvisa freden
Israel–Palestina-konflikten är en av de mest långdragna och komplexa konflikterna i vår tid, djupt förankrad i både historiska och politiska motsättningar. Över tid har konflikten alltmer blivit en komplicerad geopolitisk kraftmätning som också påverkar global politik. I botten finns en kamp om territorium och nationellt självbestämmande, men frågor om identitet, rättvisa och legitimitet spelar också en avgörande roll i konfliktdynamiken. De motsatta historiska förståelserna av konflikten skapar en avgrundsdjup klyfta mellan israeler och palestinier, och kraven på rättvisa, erkännande och legitimitet driver på motsättningarna. Samtidigt måste rättvisa vara en del av en framtida konfliktlösning. Men hur kommer man dit?
Statsvetaren Karin Aggestam är professor i statsvetenskap och föreståndare för Centrum för Mellanösternstudier vid Lunds universitet. Läs hennes artikel på fof.se
19.35 En rättvisare värld
Världen är orättvis, men blir orättvisan större eller mindre med tiden? Här undersöks mått på livslängd, fattigdom, inkomstklyftor och demokrati, globalt, mellan länder och mellan grupper i enskilda länder. Livslängden ökar, fattigdomen minskar, allt tycks bli bättre. Åtminstone fram till det senaste millennieskiftet, sedan syns tecken på nedgång. Är den framgång för demokratin vi upplevt de senaste femtio åren en parentes? Svaret beror bland annat på den tidsserie som mäts: hur lång behöver den vara för att påvisa en säker trend? Och upplevs jämlikhet alltid som rättvis, eller finns det en rättvis ojämlikhet? Siffrorna ger svar – och väcker många nya frågor.
Nationalekonomen Andreas Bergh är välfärdsforskare och docent i nationalekonomi vid Lunds universitet och Institutet för Näringslivsforskning (IFN).
20.05 Paus
20.35 Censur på gott och ont
Censur uppfattas idag som en inskränkning av alla människors rätt till information och uttryck, men det går också att argumentera för censur på basis av rättvisa. Det kan till exempel vara rättvist att skydda utsatta grupper från diskriminerande innehåll. Censurens roll, och synen på den, har skiftat genom historien. Om censur idag framstår som en auktoritär kontrollmekanism, så framstod den länge som en fråga om ansvarstagande. Det handlade om vad som är rimligt och rättvist ur ett medborgarperspektiv. I det perspektivet var censuren bara en av många kontrollmekanismer, där syftet inte bara var att begränsa, utan också att bilda och styra – att möjliggöra ett rättvist samhälle.
Litteraturvetaren Jon Helgason är docent i litteraturvetenskap vid Linnéuniversitetet. Läs en intervju med honom på fof.se
21.05 Straffets dubbla rättvisa
Vad är ett rättvist straff? Allt sedan antiken har det funnits en koppling mellan rättmätiga straff och uppfattningen om ett rättvist samhälle, en balans som symboliserats av rättvisegudinnan Dikes våg och svärd. Straff och vedergällning har fyllt flera funktioner: skydd, avskräckning och hämnd. Förhållandet mellan rättvisa och straff är komplicerat och förändras över tid, men strävan efter balans är konstant. Här diskuteras straff och rättvisa, från grekiska Orestien, Dantes skärseld och franska revolutionen till Donald Trumps vurm för tortyr.
Kriminologen Magnus Hörnqvist är professor i kriminologi vid Stockholms universitet.
21.35 Avslutning (ca 5 min)
Plats: Playhouse Teater, Drottninggatan 71A, Stockholm
Datum: måndag 6 oktober 19:00
Pris exkl. serviceavgift:
Ordinarie: 250 kr
Prenumerant på Forskning & Framsteg: 175 kr
Ungdom upp till 26 år: 175 kr
Vi bjuder på ett glas vin/öl/alkoholfritt samt Riksbankens Jubileumsfonds årsbox Rättvisa.
|
Biljetten skickas både som SMS-biljett och via e-post som en utskrivbar biljett.
Biljetten skickas efter registrerad betalning.
Biljettköp steg 2 "Kontroll"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer.
|
Försäljningen är öppen till 2025-10-06 19:00, med reservation för slutförsäljning och ändring av försäljningstiden.
Vid betalning med kort sker det via en säker betaltjänst där varken Biljettkiosken eller arrangören får del av dina känsliga kortuppgifter.
Biljettköp steg 2 "Godkänn och betala"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer innan du slutför beställningen.
Fyll i information dit orderbekräftelse kommer att skickas.
Skickar...
|
|