Kortedala Museum
Onsdag 25 februari 11:00
Förköpet stängt
Eventet har redan ägt rum...
Kortedala Museum
Välkommen på en guidad visning onsdag 25 februari kl. 11.00.
Kortedala museum ligger i stadsdelen Kortedala i Göteborg. Museet är ett tidstypiskt hem, en lägenhet med två rum och kök, som är inredd med möbler och föremål från 1955–1965.
Vi får en presentation av bakgrunden till Kortedalas tillkomst, tidstypiskt 50-tals område och lite om museets historia.
Därefter får man gå omkring och titta på föremålen - man får öppna lådor och skåp, och ta ut föremål och titta närmre på dem.
Mer info om museum finns på https://kortedalamuseum.se
Adressen till museet är Advents vägen 1.
Dit kan du åka med spårvagn 7, 11 och 6 till hållplats Allhelgonakyrkan.
Med bil kör du norrut från Kortedala Torg via Förstamaj gatan till City torget. Det finns ett antal p-platser i närheten av museet.
Pris per person 55 kr för guidning och köp i Biljettkiosken
Vi får vara max 25 personer
Kontaktperson Eva Arnell
evaarnell@gmail.com
Plats: Kortedala Museum, Göteborg
Datum: onsdag 25 februari 11:00
Pris: 50 kr + serviceavgift
|
Biljetten skickas både som SMS-biljett och via e-post som en utskrivbar biljett.
Biljetten skickas efter registrerad betalning.
Biljettköp steg 2 "Kontroll"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer.
|
Försäljningen är öppen till 2026-02-24 20:40, med reservation för slutförsäljning och ändring av försäljningstiden.
Vid betalning med kort sker det via en säker betaltjänst där varken Biljettkiosken eller arrangören får del av dina känsliga kortuppgifter.
Biljettköp steg 2 "Godkänn och betala"
Kontrollera att alla uppgifter stämmer innan du slutför beställningen.
Fyll i information dit orderbekräftelse kommer att skickas.
Skickar...
|
|