Evenemang
21 aug 09:00 Lean Startup
22 aug 09:00 Utbildning VPC
26 aug 09:00 Teamutbildning: Team 5 Allt börjar med att leda sig själv
29 aug 09:00 BMC
2 sep 11:30 Hållbarhet - en introduktion till dig som vill förstå och agera för en hållbar utveckling
3 sep 13:00 Pitchutbildning
8 sep 13:00 Teamutbildning:Team 6 Struktur och kultur- dina val nu bygger dem
10 sep 08:00 Potentialen med AI inom HR
11 sep 08:00 AI för industrin - Effektivisera arbetsprocesser med AI/Chat GPT som assistent
23 sep 09:00 Teamutbildning:Team 7 Kommunikation, lyssnande och feedback
30 sep-1 okt Digital skog 2025
2 okt 09:00 Investerarutbildning
7 okt 09:00 Teamutbildning:Team 8 Teamutveckling och konflikthantering
7 okt 11:30 Cirkulär ekonomi - Så skapar hållbar konsumtion och produktion värde och minskar miljöpåverkan
13 okt 09:00 Ekonomiutbildning - Räkna på din affär
20 okt 09:00 Likviditet
21 okt 09:00 Teamutbildning:Team 9 Coachande förhållningssätt
Start
Steg 1
Steg 2
Slutför bokning
FORSKARLUNCH Rikare med språk - Sverige behöver en språkstrategi!

Fredag 9 september 2022 12:00-13:30
Anmälan avslutad
Eventet har redan ägt rum...
EVENTET ÄR INSTÄLLT DETTA DATUM

Christina Rosén, lektor i tyska vid Linnéuniversitetet, presenterar studier om vikten av interkulturell kompetens och språkekonomi för att lyckas på en internationell marknad.

Danmarks regering har valt att satsa motsvarande 130 miljoner svenska kronor på en ny strategi för att stärka främmande språk i utbildningssystemet. Argumentet för satsningen är huvudsakligen ekonomiskt: ”Förvärvslivet har länge efterfrågat medarbetare som kan tala fler språk än engelska”. Man måste ha en klar bild av vart man vill nå med export och eventuell utlandsetablering.

För att lyckas måste företag lägga större vikt vid språkkunskaper vid rekrytering. ”Vi har en säljare som kan olika språk. När han slutar blir det en utmaning” (CEO i Ljungby). I Sverige finns ingen språkstrategi. Istället lägger man nu ner franska och tyska på ett flertal grundskolor, detta trots att de är de viktigaste språken i EU och Tyskland vår viktigaste handelspartner.