Evenemang
Medlemskap
17 jul 16:00 Romeo & Julia Kören
17 jul 20:00 Romeo & Julia Kören
19 jul 19:00 Peter Asplund trio
22 jul 19:00 Britta Virves jazzpiano trio
24 jul 20:00 Moonlet
27 jul 20:00 Un Ete Francais Sommarlätt musik för flöjt, cello och piano.
29 jul 19:00 Mainland Jazz
30 jul 20:00 Saskia
31 jul 20:00 Staffan Scheja
2 aug 20:00 Varifrån kommer musiken
4 aug 19:00 Ad Fontes och Per Gross
7 aug 19:30 The Classic Jazz Quartet
9 aug 19:00 AORA
Start
Steg 1
Steg 2
Slutför bokning
Klassisk Jazz på Storsudret- Kiralina & The Classic Jazz Quartet

Tisdag 5 juli 2022 19:00
Förköpet stängt
Eventet har redan ägt rum...
Kiralina Salandy är en meriterad jazzvokalist som har uppträtt i Kanada, USA, Jamaica, Danmark, Finland och Spanien under de senaste fem åren. Hon sjunger gospel, urban, classical, country, contemporary, inspirational och jazz. Hon har spelat in flera album i Kanada, Jamaica och Sverige.

Medverkande musiker: Kiralina, sång; Klas Lindquist, cl/as; Jens Lindgren tb/vo; Göran Lind b; Holger Gross bjo/g.

The Classic Jazz Quartet spelar i New Orleanstraditionen med tonvikt på traditionell swing. Kvartetten består av följande kompetenta musikanter:
Klas Lindquist, klarinett/altsaxofon, är kvartettens yngste medlem. Klas är en högt respekterad jazzmusiker, en strålande improvisatör och solist, samt hyllad som kompositör. Han har belönats med ett flertal stipendier och internationella utmärkelser.
Jens Lindgren, trombone och sång. Har spelat på sin "hot-swing trombone" över hela världen. Han är ju en känd radioröst och kvartettens presentatör och kåsör.
Göran Lind, kontrabas. Svängig, robust och internationellt erkänd basist i den äkta New Orleans- och swingstilen. En av få jazzbasister som spelar på natursenor och som lyckas få det att svänga så att taket lyfter.
Holger Gross, rhythm guitar, är en pålitlig ackompanjatör. Hans huvudinstrument är egentligen banjo. I en kvartett som denna handlar det mestadels om akustisk gitarr, som han behärskar med stor harmoni- och taktkänsla.

Entré 200 kr
Medlem 150 kr
Under 26 150 kr

Det går även att köpa biljetter på plats 1 timme innan konsert/föreställning i mån av plats.
Alla platser är onumrerade.